Loading…

Moti për dy ditët e ardhme: Këto janë temperaturat që do të mbizotërojnë në vend

  • 29/03/2023 | 23:07

Moti për dy ditët e ardhme: Këto janë temperaturat që do të mbizotërojnë në vend

Prishtina Weather, ka njoftuar se gjatë ditës së nesërme do të mbajë mot me diell paradite, ndërsa gjatë ditës do të ketë vranësira të ndryshueshme, shkruan Gazeta Metro.

‘‘30.03 – Intervale me diell paradite.  Ditën vransira të ndryshueshme. 31.03 – Kryesisht me vransira.  Herët në mëngjes reshje kalimtare shiu. Temperaturat minimale zbresin edhe deri në -4C mëngjesin e së mërkurës.  Temperaturat maksimale pas një rënie të martën në 4C e 5C, deri të premten shënojnë rritje në 15C’’, thuhet në njoftim.

Njoftimi i plotë:

Përkeqësim i motit në fillim të javës,  me rrebeshe shiu të hënën, e të martën ftohtë me mundësi edhe për reshje të dobëta bore.

26.03.2023 – Përkeqësim të motit pritet të kemi në ditët e fundit të muajit mars.  Kalimi i një cikloni mbi rajon, sjell sisteme frontale mbi vendin tonë, që shtrijnë masa më të ftohta ajrore. Ky ndryshim i motit shoqërohet edhe me erëra më të fuqishme.  Të hënën priten rrebeshe shiu, të shoqëruara edhe me bubullima gjatë ditës, ndërkaq, ditën e martë me rënie të temperaturës paraqiten kushte edhe për rrebeshe të dobëta bore apo breshnize.

Nga dita e mërkurë mban mot më stabil, fillimisht me ngrica, e gjatë ditës do ketë edhe vransira dhe intervale me diell.  Reshje kalimtare shiu parashihen të premten në mëngjes.

Moti më dinamik ditëve të ardhshme, me të reshura dhe qarkullim të mirë ajror, ndihmon në shpërndarjen e ndotësve ajror.  Indeksi i cilësisë së ajrit kryesisht do të jetë në vlera të pranueshme dhe të mira.

27.03 – Kryesisht vranët dhe me të reshura shiu kohëpaskohe, që më vonë pasdite mund të jenë edhe në formë rrebeshesh me bubullima.

28.03 – Ftohtë e me erë.  Vransira të ndryshueshme me mundësi për rrebeshe të dobëta bore pasdite.

29.03 – Fillimisht kthjellime e ngrica.  Ditën vransira kalimtare, por pa të reshura.

30.03 – Intervale me diell paradite.  Ditën vransira të ndryshueshme.

31.03 – Kryesisht me vransira.  Herët në mëngjes reshje kalimtare shiu.

Temperaturat minimale zbresin edhe deri në -4C mëngjesin e së mërkurës.  Temperaturat maksimale pas një rënie të martën në 4C e 5C, deri të premten shënojnë rritje në 15C.

Do të fryjë erë mesatarisht e fuqishme dhe fuqishme nga jugperëndimi e veriu 7-16m/s.

Shtypja atmosferike zbret thellë nën vlera mesatare ditën e hënë, e më pas me një rritje të shpejt lartë mbi mesatare. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë