Loading…

Moti për fundjavë dhe ditët e para të javë

  • 12/07/2019 | 23:15

Moti për fundjavë dhe ditët e para të javë

Në fundjavë mot i ndryshueshëm, priten edhe reshje shiu. Nga dita e diel sërish freskët.


12.07.2019 – Fusha të presionit të ulët nga Atlantiku do të shtrihen mbi Itali dhe rajonin tonë ditëve në vijim, derisa ditën e diel nga Europa qëndrore do të depërtojnë masa më të ftohta ajrore. Nën këto kushte do të mbajë mot i ndryshueshëm, me zhvillime të shtrëngatave me shi nga pasdita e së shtunës dhe përgjatë orëve të mëngjesit të ditë së diel. Nga dita e diel sërish pritet të mbajë mot më i freskët.
Në fillim të javës mundësi për reshje lokale shiu, derisa temperaturat mbeten pak nën vlerat mesatare për këtë periudhë kohore.

13.07 – Kryesisht me diell, më pas gjatë ditës vransirat shtohen. Pasdite vonë shtrëngata me shi, që mund të zhvillohen edhe orëve të mbrëmjes.
14.07 – Më freskët, me vransira dhe intervale me diell. Kohëpaskohe priten reshje lokale shiu.
15.07 – Kryesisht me vransira. Mundësi për reshje lokale shiu, vende-vende edhe bubullimë.
16.07-17.07 – Të martën pjesërisht vranët, me intervale më të gjata me diell. Pasdite mundësi për riga lokale shiu. Ditën e mërkurë pjesërisht vranët.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë rënie. Minimalet do të luhaten nga 10C deri në 13C, e maksimalet do të zbresin nga 25C deri 20C, ditën e diel.
Do të fryj erë e lehtë dhe mesatare nga krahu verior 4-7m/s.
Shtypja atmosferike do të zbres nën vlera normale.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë