Loading…

Mozaiku i Nënës Terezë (Foto)

  • 29/11/2016 | 19:54

Mozaiku i Nënës Terezë (Foto)

Portret i Nënë Terezës, i punuar me kapëse letre nga artisti i njohur shqiptar Saimir Strati është paraqitur në Prishtinë, për të thyer edhe rekordin botëror të Guinness’it për nga madhësia e tij.

Ai ka përdorur mbi 1.5 milionë kapëse të letrës nga teli, për të përfunduar punimin e tij të radhës.

Mozaiku i Nenes Terezee

Ai e ka përdorur figurën e Nënës Terezë, tashmë të shpallur shenjtore nga Vatikani, për të derguar një mesazh për trajtim më të mirë të refugjatëve që ja kanë mësyer Europës.

“Vetëm njerëzimi dhe humanizmi i Nënë Terezës mund t’i shpëtojë refugjatët nga luftërat në Lindje të Mesme. Ky është viti i Nënë Terezës”, tha Strati.

Mozaiku i Nenes Terezeee

Saimir Strati është i lindur në Vlorë dhe tashmë i ka 50 vjeç. Ky është punimi i tij i dytë në Prishtinë që i then rekordet e Guinness. Punimin e Nënës Terezë e gjeni në Muzeun e Kosovës, ndërsa tjetrin, në hollin e Hotel Prishtinës./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë