Loading…

Mpiksja e gjakut, OBSH: Lidhja është e mundshme, por nuk është konfirmuar

  • 07/04/2021 | 22:18

Mpiksja e gjakut, OBSH: Lidhja është e mundshme, por nuk është konfirmuar

Komisioni këshillimor për sigurinë e vaksinave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë tha sot se lidhja midis vaksinës AstraZeneca kundërCOVID-19 dhe rasteve të rralla të mpiksjes së gjakut me trombocitet është “konsideruar e mundshme, por nuk është konfirmuar”.


Në një deklaratë të lëshuar pas shqyrtimit të të dhënave më të fundit globale, ekspertët e pavarur thanë se duhen studime të veçanta për të kuptuar plotësisht lidhjen e mundshme midis vaksinimit dhe faktorëve të mundshëm të rrezikut, raporton Reuters.

“Është e rëndësishme të theksohet, se megjithëse shqetësuese, ngjarje të tilla janë shumë të rralla dhe një numër i vogël janë raportuar midis gati 200 milionë individëve që kanë marrë vaksinën AstraZeneca kundërCOVID-19 në të gjithë botën,” tha paneli.

Njoftohet se ata do të takohen përsëri javën e ardhshme për të diskutuar informacione shtesë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë