Loading…

MPJ franceze shpërndan deklaratën e QUINT për ngjarjet në Veri

  • 26/05/2023 | 23:09

MPJ franceze shpërndan deklaratën e QUINT për ngjarjet në Veri

Ministria e Jashtme e Francës ka shpërndarë deklaratën ne vendeve të QUIN’t të cilët kritikojnë Kosovën për veprimet në Veri.


Madje, QUINT është shprehur e shqetësuar për faktin se Serbia ka vënë në gjendje gatishmërie ushtrinë e saj.

”Kosova dhe Serbia duhet të ndalojnë rritjen e tensioneve dhe të angazhohen në mënyrë konstruktive për normalizimin e marrëdhënieve të tyre. E ardhmja e Evropës varet së pari nga ndjenja e përgjegjësisë dhe përkushtimi ndaj paqes”, thuhet në shpërndarjen që e ka bërë MPJ-ja franceze.

Për zhvillimët në veri ka reaguar dhe sekretari amerikan, Antony Blinken, i cili ka thënë se “Kosova ka përdorur dhunë në Veri”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë