Loading…

Mrekullia e Valdanosit: Ullinjtë e vjetër 800 vjeçarë

  • 18/07/2019 | 18:59

Mrekullia e Valdanosit: Ullinjtë e vjetër 800 vjeçarë

Ullinjët e Valdanosit janë njëra nga veçantitë dhe bukurit e mëdha që ka Mali i Zi, të vish në Ulqin dhe të mos e vizitosh këtë vend është mëkat, shkruan Gazeta Metro.


Ullishta në Valdanosit është monumenti më i madh i ullishtarisë në Mal të Zi, me një vlerë të jashtëzakonshme ekonomike dhe ekologjike.

Çdo banor i Valdanosit ka në pronësi një numër të caktuar të pemëve të ullirit, rrënja e të cilave thuhet të jenë të vjetër rreth 2 mijë vjet.

Ky rajon, qe njihet ndryshe edhe si lugina e Valdanosit, ka rreth 18 mijë rrënjë ullinj, me vjetërsi mesatare prej rreth 800 vjetësh.

Duke e parë veçantin e këtij peizazhi mahnitës dje rendësin ekonomike qe ka, Mali i Zi me ligjin për ullishtat e ka futur nën mbrojtjen e veçantë të shtetit. Shumica e rrënjë të kësaj ullishte janë me të vjetra se 2 mijë vjet./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë