Loading…

Mrika Nikçi bëhet vajza më e re në botë, që ‘pushton’ majat më të larta në 7 kontinente

  • 21/02/2020 | 23:14

Mrika Nikçi bëhet vajza më e re në botë, që ‘pushton’ majat më të larta në 7 kontinente

Mrika Nikçi, vetëm 17 vjeç, është bërë vajza më e re në botë që ka arritur të kalojë sfidën në alpinizëm të njohur si “Seven Summits”, përmes fushatës “Europeans Making a Difference”.


Ajo ka arritur të “pushtojë” majat më të larta në shtatë kontinentet e botës, transmeton Koha.

Duke u ngjitur në majat më të larta së bashku me njerëzit nga e gjithë bota, ajo thotë të ketë zbuluar se në male të gjithë janë të barabartë.

“Në male nuk ka gjini, moshë dhe nuk është e rëndësishme se prej nga vjen. Në male jemi të gjithë të barabartë”, thotë Nikçi, e cila është nga Peja.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë