Loading…
MSA’ja për tre vjet uli të hyrat doganore për 100 milionë euro
  • 13/03/2019 | 08:23

MSA’ja për tre vjet uli të hyrat doganore për 100 milionë euro

Mbi 100 milionë euro më pak të hyra ka regjistruar Dogana e Kosovës që nga fillimi i zbatimit të Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit. Të dhënat e këtij institucioni tregojnë për rritje të importeve nga vendet e BE-së, gjatë tre vjetëve të fundit, prej kur ka nisur të gjejë zbatim Marrëveshja.

Mbulueshmëria e importit me eksport në këtë periudhë është vetëm 10 për qind. Sipas njohësve të çështjeve ekonomike, diferenca në mes importit dhe eksportit është rezultat i kapaciteteve të vogla prodhuese në Kosovë, shkruan sot “Koha Ditore”.

Sipas të dhënave të Doganës së Kosovës, derisa në prill të vitit 2016 lirimi nga taksat i produkteve që importohen nga BE-ja si rrjedhojë e zbatimit të MSA-së ishte në vlerë 23 milionë e 836 mijë e 226 euro, në shkurt të këtij viti është dyfishuar, duke arritur në 48 milionë e 290 mijë e 34 euro.

Bazuar në këto të dhëna, lirimi nga taksa doganore nga fillimi i zbatimit të MSA-së është rreth 86 milionë e 368 mijë e 319 euro, ndërsa lirimi nga tatimi mbi vlerën e shtuar është 14 milionë e 527 mijë e 697 euro.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë