Loading…

Murati del para ‘gjyqit’ të deputetëve, do të përgjigjet për pagat e grevistëve

  • 03/10/2022 | 09:42

Murati del para ‘gjyqit’ të deputetëve, do të përgjigjet për pagat e grevistëve

Kryesia e Kuvendit të Kosovës sot do të mbajë mbledhje në ora 10:00. Aty do të diskutohet për rendin e ditës të seancës së ardhshme të Kuvendit. Një nga pikat e propozuara është  interpelanca me Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Muratin.


Nëse miratohet propozimi,  Murati duhet t’i përgjigjet Kuvendit për “Cenimin e të drejtave të punëtorëve në administratën shtetërore me ndalimin e pagave, si dhe presioni mbi pushtetin lokal, ndërhyrja në autonominë e komunave”.

Për dy çështjet e para ka pasur grevë dhe nuk dihet nëse punojësitë publikë grevistë do t’i marrin pagat e shtatorit.

Ndërkaq në rastin e tretë Asociacioni i Komunave të Kosovës ka hedhur Kritika mbi ekzekutivin për cenimin e decentralizimit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë