Loading…

Murati në botën e çudirave: 9.400 të rinj të punësuar për 11 muaj

  • 03/02/2024 | 14:43

Murati në botën e çudirave: 9.400 të rinj të punësuar për 11 muaj

Hekuran Murati, ministër i Financave në Qeverinë e Kosovës, ka pasur shumë lëvdata në lidhje me platformën e punësimit “Superpuna”, që u dizajnua nga Qeveria Kurti, transmeton Gazeta Metro.


Murati ka shkruar se gjatë 11 muajve, përmes Superpunës, janë punësuar 9.400 të rinj. Tutje, ministri Murati ka treguar se gjysma e të punësuarve kanë qenë gra.

“Superpuna tani zgjerohet për të përfshirë grupmoshat 18-29 vjeç.

9,400 të rinj të punësuar për 11 muaj.

67% e atyre që kanë kompletuar Superpunën, kanë vazhduar punë me kontratë të rregullt.

50% e të punësuarve janë vajza.” – ka shkruar ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë