Loading…

Muri nuk është lidhje por ndarje mes popujve

  • 25/12/2016 | 17:07

Muri nuk është lidhje por ndarje mes popujve

Ish- presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu e sheh si mungesë të një debati të thellë pozitë-opozitë sa i përket çështjes së demarkacionit


Ish-presidenti Fatmir Sejdiu e sheh si mungesë të një debati të thellë pozitë-opozitë sa i përket çështjes së demarkacionit me Malin e Zi.

”Nuk shkohet me egërsi dhe rrah gjoksin numrash,  por shkohet me logjikë”, thotë presidenti Sejdiu në një intervisët për RTV 21.

Ish-presidenti Sejdiu komentoi edhe ndërtimin e murit në veri të vendit dhe nevojën për një format të ri të dialogut me Serbinë.

”Nga ajo që del figurtivisht, muri nuk është lidhje, por ndarje mes popujve”, shtoi Sejdiu.

Ai tha edhe se nevojitet një diskurs i ri për vendësit dhe faktorin ndërkombëtar sa i përket kësaj çështjeje./gazetametro.net

 

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë