Loading…

Murtaja godet fermerët në Kosovë: Rahoveci dhe Suhareka dëmtohen për miliona euro

  • 31/08/2019 | 18:01

Murtaja godet fermerët në Kosovë: Rahoveci dhe Suhareka dëmtohen për miliona euro

Hynë në kredi e mbollën e punuan dhe pritën frutat e perimeve. Por toka e Rahovecit dhe Suharekës u godit nga një murtajë që shkatërroi pothuajse të gjithë prodhimin e kësaj sezone, shkruan Gazeta Metro.


Specat janë po aq profitabil dhe se kanë traditë dhe renome si kuturë në Komunën e Rahovecit. Sidomos, ato të farës Austro-Hungareze të Somborit, që njihen në Kosovës si ‘somborka’, të cilat janë shkatëruar masovkisht.

Fermerët njoftojnë se Komuna e Rahovecit dheSuharekës janë më të dëmtuarat dhe agrobiznesi është goditur rëndë. Ata kanë pyetur se a do të kenë ndonjë mbrojtje apo ndihmesë nga shteti, pasi që kjo ka shkaktuar telashe finaciare për shumicën e Rrafshit të Dukagjinit jugor.

Ministria e Bujqësisë, momentalisht është duke i vlerësuar dëmet dhe së shpejti do të ketë rekomandime për autoritetet vendimmarrëse. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë