Loading…

Mushkëritë e pastra: Mbretëresha e bimëve mjekësore përmban 240 veti ushqyese dhe kuruese

  • 26/10/2021 | 22:32

Mushkëritë e pastra: Mbretëresha e bimëve mjekësore përmban 240 veti ushqyese dhe kuruese

Aloe vera i ngjan një kaktusi, rreth 60 centimetra i lartë, me gjethe të trasha dhe për shkak të vetive të jashtëzakonshme kuruese, njihet si mbretëresha e bimëve mjekësore.

Rritet natyrshëm në zonat me klimë të ngrohtë dhe lagësht. Në botë njihen mbi 250 lloje të kësaj bime dhe katër prej tyre kanë veti shëruese. Është e pasur me minerale dhe vitamina si A, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C dhe E, acid folik, magnez, zink, mangan, kalium dhe hekur.

Prej kohësh është përdorur në sëmundjet e lëkurës dhe shërimin e plagëve, për përdorim të jashtëm, dhe si një laksativ. Sot përdoret si ilaç popullor për sëmundje të ndryshme dhe probleme shëndetësore.

Ka efekte antiinflamatore, antibakteriale, antivirale dhe laksative. Neutralizon acidin e ngritur të stomakut, normalizon pH e jashtëqitjes, përmirëson funksionin e mëlçisë, forcon muskujt e zemrës, lehtëson simptomat e astmës dhe alergjitë.

Ai zvogëlon dhimbjen dhe kruajtjen pas pickimit të insekteve, ndihmon te skuqja e lëkurës, puçrrat, njollat e errëta në lëkurë, djegien nga dielli, lehtëson njollat e moshës në duar, rinovon lëkurën dhe përshpejton rritjen e flokëve. Gjithashtu forcon imunitetin, shkatërron viruset, bakteret, kërpudhat dhe parazitët dhe ndihmon në detoksifikimin e trupit.

Largon toksinën nga trupi, lehtëson dispepsin, ulcerat, infeksionet e traktit urinar, reumën dhe artritin. Përdoret në formën e lëngut, çajit ose në formën e kremrave të ndryshëm për aplikim topikal.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë