Loading…

Musk sfidon OKB’në: Më thoni se si 2% e parave të mia mund të zgjidhin urinë në botë, unë do të paguaj

  • 31/10/2021 | 23:40

Musk sfidon OKB’në: Më thoni se si 2% e parave të mia mund të zgjidhin urinë në botë, unë do të paguaj

Njeriu më i pasur në botë, Elon Musk, ka telefonuar zyrtarin e Kombeve të Bashkuara, i cili tha se vetëm një pjesë e vogël e pasurisë së themeluesve dhe drejtorit të Tesla mund të zgjidhë problemin e urisë në botë.


Musk iu përgjigj komenteve të David Beasley, drejtorit të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, i cili përsëriti apelin drejtuar njerëzve më të pasur në botë që të përdorin një pjesë të pasurisë së tyre dhe të vijnë në ndihmë një herë.

Beasley përmendi Musk dhe Jeff Bezos, themeluesin e Amazon, dy burra me xhepat më të thellë në botë.

“Vetëm gjashtë miliardë mund të parandalojnë që 42 milionë njerëz të vdesin nga uria”, tha Beasley.

Numri i përmendur erdhi nga Eliah David, një ekspert kryesor i inteligjencës artificiale, se dy për qind e pasurisë së Musk është gjashtë miliardë dollarë dhe se Programi i OKB-së për Ushqimin mblodhi 8.4 miliardë dollarë vitin e kaluar.

“Si nuk e kanë zgjidhur problemin e urisë në botë,” pyeti Davidi në mënyrë retorike.

Nga ana tjetër, ka mbërritur përgjigja e Musk në Twitter.

“Nëse Programi Botëror i Ushqimit mund të më shpjegojë saktësisht se si saktësisht gjashtë miliardë dollarë do të zgjidhin problemin e urisë në botë, unë do të shes menjëherë aksionet e mia në Tesla”, tha Musk.

Sipas Bloomberg, pasuria e drejtorit të Teslës është më shumë se 310 miliardë dollarë. Vetëm më 29 tetor, Musk rriti pasurinë e tij me 9.3 miliardë për shkak të rritjes së vlerës së aksioneve.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë