Loading…

Musliu Shoshi nga PDK: Kosova nuk është në agjendën e Komitetit të Ministrave të Këshillit të Europës

  • 20/05/2022 | 14:28

Musliu Shoshi nga PDK: Kosova nuk është në agjendën e Komitetit të Ministrave të Këshillit të Europës

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ariana Musliu Shoshi ka shkruar se arsyeja që Kosova nuk është në agjendën e Komitetit të Ministrave të Këshillit të Europës, është diplomacia e fjetur e jo e heshtur, shkruan Gazeta Metro.


“Që nga dita kur kemi dorëzuar kërkesën për aplikim në KE kam kërkuar qartësi nga qeveria se a do të jemi pjesë e agjendës formale në mbledhjen e Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës që mbahet sot në Torino të Italisë!

Sot u konfirmua që ne nuk NUK jemi pjesë e agjendës formal në këtë takimin.

Rrjedhimisht sot nuk do të shqyrtohet kërkesa e për anëtarësim në KE! Pra nuk mund të fillojnë procedurat zyrtare pa diskutim dhe votim.

Të shpresojmë se do të jemi pjesë e agjendës formale në takimin e zv.Ministrave që mbahet në Strasburg me datë 1 qershor 2022!”, ka shkruar Shoshi në Facebook.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë