Loading…

Mustafa: Besoj se VV’ja nuk do t’i bllokon zyrat, është praktikë e vendeve afrikane

  • 29/05/2020 | 12:54

Mustafa: Besoj se VV’ja nuk do t’i bllokon zyrat, është praktikë e vendeve afrikane

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka deklaruar se gjithçka gati është nga ana e partisë së tij dhe partive të koalicionit për formimin e Qeverisë Hoti, shkruan Gazeta Metro.


I pyetur nga gazetarët, Mustafa ka deklaruar se nuk beson se Lëvizja Vetëvendosje do të bëjë rezistencë për të liruar zyrat e qeverisë, pasi që sipas tij, një gjë e tillë ndodh në vendet totalitare të Afrikës.

Ai tha se kjo formë e rezistencës për t’i bllokuar zyrat është parë në vendet afrikane që kanë regjime ushtarake dhe nuk janë vende demokratike.

“Në momentin kur Kuvendi i zgjedh një qeveri, qeveria që ka qenë deri atëherë nuk ka mandat privatisht askush nuk preferohet të qëndroi në Zyrën e Kryeministrit dhe në zyrat e ministrave është jo ligjore dhe jo kushtetues dhe nuk pres që zotëri Kurti dhe Vetëvendosja do e sfidojnë vetën me një gjë të tillë sepse kurrë nuk është praktikuar në Kosovë dhe nuk praktikohet në vendet tjera. Kam pas lexuar në disa vende të Afrikës që nuk i kanë lëshuar por kryesisht kanë qenë regjime ushtarake por regjimet demokratike dhe partitë demokratike nuk veprojnë kështu”, tha ajo.

Kujtojmë që mbrëmë Gjykata Kushtetuese ka vendosur që dekret i presidentit Hashim Thaçi për mandatimin e Avdullah Hoti për kryeministër është kushtetues.

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka paralajmëruar se seanca për votimin e qeverisë mund të mbahet të shtunën apo të hënën.//gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë