Loading…

Muzeu i Louvre rihapet pas mbylljes 4 mujore

  • 06/07/2020 | 12:21

Muzeu i Louvre rihapet pas mbylljes 4 mujore

Louvre, muzeu më i vizituar në botë, u rihap pas mbylljes për shkak të pandemsië së koronavirusit, por me gati një të tretën e galerive të tij ende të mbyllura, transmeton Gazeta Metro.


Ish pallati i gjerë i mbretërve të Francës ka humbur më shumë se 40 milion € (62.7 milion dollarë) në shitje të biletave gjatë bllokimit afro katër muajsh.

Edhe pse shumica e vizatimeve më të njohura të muzeut, si Mona Lisa dhe koleksioni i saj i gjerë i antikiteteve do të jenë të arritshme, galeritë e tjera ku distancimi social është më i vështirë do të mbesin të mbyllura.

Muzeu shpreson të tërheqë më shumë vizitorë francezë për të mbushur boshllëkun ndërsa fillon një fushatë për të shkundur imazhin e tij elitar para Lojërave Olimpike të Parisit në katër vjet.

Në maj, Franca njoftoi masa me vlerë 18 miliardë euro (28.2 miliardë dollarë) për të mbështetur sektorin e saj të turizmit nga dëmtimet e bëra prej saj nga pandemia globale./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë