Loading…
NASA lanson mburojën e nxehtësisë të nevojshme për shkuarje në Mars
  • 13/09/2018 | 23:37

NASA lanson mburojën e nxehtësisë të nevojshme për shkuarje në Mars

Teknologjia e re mund të përdoret për hulumtime njerëzore në Planetin e kuq apo aterrimin e njeriut në Mars, thotë hulumtuesi kryesor i NASA-s

Agjencia amerikane e hapësirës – NASA, ka lansuar dhe ka testuar të mërkurën një murojë të re të nxehtësisë, e ngjashme me ambrellën, i cili hap dyert për dërgimin e njerëzve në Mars, trasnemton gazetametro.net.

Me teknologjinë e re, me emrin ADEPT, mburoja – e cila për nga forma ngjan me ambrellën e mbyllur – vendoset në raketa më të vogla, me çka në kozmos mundëson mbrojtjen e ngarkesave më të mëdha deri sa hyjnë në atmosferën e Tokës, ka thënë Brandon Smith, hulumtues kryesor i NASA-s në këtë projekt, transmeton Reuters.

ADEPT është lansuar me raketë suborbitale, është testuar në portin kozmik në Meksikën e Re jugore.

Ajo është vendosur në lartësi mes 100 e 120 kilometra para se të hapet dhe me sukses është kthyer në Tokës.

NASA po përgatitet për dërgimin e një automjeti të ri robotik në Mars në vitin 2020, ndërsa astronautë njerëzorë planifikon që në atë planet t’i dërgojë në vitin 2033./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë