Loading…

Natë luftimesh mes Izraelit e Hamasit: Mbi 20 viktima

  • 11/05/2021 | 08:13

Natë luftimesh mes Izraelit e Hamasit: Mbi 20 viktima

Ka qenë një natë luftimesh midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza, ku mbi 250 raketa u lëshuan dje drejt shtetit hebre nga Rripi i Gazës. Lajmi është konfirmuar nga zëdhënësi ushtarak, sipas të cilit sulmet vazhduan edhe këtë mëngjes në Ashkelon.


Forcat ajrore izraelite goditën 130 objektiva ushtarake në Gaza. Burimet palestineze raportojnë se mbi 20 persona janë vrarë, përfshirë 9 fëmijë dhe dhjetëra janë plagosur. Incidentet midis demonstruesve palestinezë dhe policisë izraelite ndodhën në Jerusalemin Lindor. Protesta pati edhe në vendet arabe në Izrael.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu paralajmëroi se Hamasi kishte kaluar vijën e kuqe, duke sulmuar me raketa Jeruzalemin dhe se shteti hebre do të “përgjigjej me forcë”.

‘Ne nuk do të tolerojmë sulme në territorin tonë, kryeqytetin tonë, qytetarët tanë dhe ushtarët tanë. Ata që na sulmojnë do të paguajnë një çmim të rëndë”.

Luftimet që filluan dje midis Hamasit dhe Izraelit janë quajtur ‘Operacioni Ruajtës i Mureve’ nga ushtria izraelite. Kjo u raportua nga media lokale sipas së cilës udhëheqësit ushtarakë supozojnë se do të vazhdojë për disa ditë.

Në Gaza, milicët palestinezë kanë ngritur një sallë të përbashkët operacionesh. Në mediat e tyre, lëshimet e raketave drejt Izraelit quhen ‘Operacioni Shpata i Jerusalemit’. Në një video të publikuar në internet, krahu ushtarak i Hamasit tha se Gaza iu përgjigj thirrjes së Jerusalemit.

Kjo dhunë sikurse ato të mëparshme, u nxit nga pretendime kontradiktore mbi Jerusalemin, shtëpia e vendeve kryesore të shenjta të Islamit, Judaizmit dhe Krishtërimit. Rrëfimet rivale kombëtare dhe fetare të izraelitëve dhe palestinezëve janë të rrënjosura në qytet, duke e bërë atë thelbin emocional të konfliktit të tyre të gjatë, shkruan A2.

Javët e fundit, tensioni ka ardhur duke u rritur në Jerusalem, i shënuar nga përplasjet midis protestuesve palestinezë dhe policisë Izraelite në Qytetin e Vjetër me mure, i vendosur në Jerusalemin lindor të cilin Izraeli kapi dhe aneksoi në luftën e 1967.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë