Loading…

NATO do të zhvillojë stërvitje të mëdha detare në Mesdhe duke filluar nga e hëna

  • 22/01/2022 | 09:47

NATO do të zhvillojë stërvitje të mëdha detare në Mesdhe duke filluar nga e hëna

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe partnerët e NATO-s do të kryejnë një stërvitje detare 12-ditore në Detin Mesdhe, duke filluar nga e hëna.


“Stërvitja detare, e quajtur “Neptuni Strike ’22”, do të zgjasë deri më 4 shkurt dhe ka për qëllim të demonstrojë dhe testojë aftësitë detare të NATO-s”, tha zëdhënësi i Departamentit të Mbrojtjes të SHBA-së, John Kirby.

Stërvitjet do të përfshijnë pjesëmarrjen e aeroplanmbajtëses USS Harry Truman, një ditë pasi Rusia tha se do të demonstronte aftësitë e saj detare për dy muaj, janar dhe shkurt, nga Paqësori në Atlantik.

Avioni USS Harry Truman dhe grupi i tij transportues kanë qenë në Detin Mesdhe që nga mesi i dhjetorit, kur SHBA-ja urdhëroi aeroplanmbajtësen të pozicionohej në Mesdhe në vend që të bënte rrugën për në Lindjen e Mesme.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, tha se vendimi ishte për të “siguruar” evropianët mes tensioneve me Rusinë.

Njoftimi erdhi vetëm disa orë pasi Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken zhvilloi bisedime me homologun e tij rus, Sergei Lavrov, në një përpjekje për të de-përshkallëzuar tensionet rreth frikës se Moska mund të përgatitet për të pushtuar Ukrainën, raporton DW, transmeton Klankosova.tv.

Kirby u tha gazetarëve të premten se tensionet me Moskën kishin luajtur një rol në diskutimet rreth kryerjes së stërvitjeve detare, por se ushtrimi i NATO-s nuk është i dizajnuar kundër llojeve të skenarëve që mund të ndodhin në lidhje me Ukrainën.

Rusia njoftoi për manovrat e saj detare në Atlantik, Arktik, Paqësor dhe Detin Mesdhe, duke përfshirë 140 anije luftarake dhe 10,000 ushtarakë, gjatë muajve janar dhe shkurt.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë