Loading…
NATO i del në pritë avionëve rusë: S’i lejojnë të kalojnë mbi Baltik
  • 16/05/2019 | 18:11

NATO i del në pritë avionëve rusë: S’i lejojnë të kalojnë mbi Baltik

Avionët e NATO’s ‘u dyfishuan’ mbrëmë për të kapur aeroplanët rusë që po fluturonin përgjatë bregdetit baltik, drejt qendrës ushtarake të Moskës në Kailingrad, transmeton Gazeta Metro.


Lajmin për këtë e ka bërë të ditur Ministria Britanike e Mbrotjes.

Ndërhyrjet e reagimit të shpejtë ishin të parat për britanikët që morën misionin e NATO’s në Estoni muajin e kaluar.

“Tafonët e RAF-it po kontrollojnë qiellin Baltik dhe sigurojnë një reagim të shpejtë ndaj çdo qasjeje drejt hapësirës ajrore të NATO-s”, tha Mark Lancaster, ministër i forcave të armatosura britanike.

Kujtojmë se gjatë pesë viteve të fundit, përgjimet janë bërë mtë shpeshta rreth Baltikut. Madje, aleatët janë ankuar se avionët ushtarakë po fluturojnë pranë territorit të NATO’s me transpondorë të fikut – shqetësim ky për sigurinë.

Kujtojmë se i njëjti rast ndodhi para vetëm një muaji./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë