Loading…

NATO i përgjigjet Rusisë, SHBA dërgon luftanijen e saj në Detin e Zi

  • 04/11/2021 | 19:09

NATO i përgjigjet Rusisë, SHBA dërgon luftanijen e saj në Detin e Zi

Luftanija amerikane “Mount Whitney”, ka lëvizur nga ngushtica e Bosforit për t’iu bashkuar aktiviteteve të NATO-s në Detin e Zi. Por kjo lëvizje është pritur me zemërim në Moskë, pas ankesës së Kremlinit lidhur me aktivitetet e Aleancës së Atlantikut të Veriut pranë kufijve të saj.


Flota e Zezë Detare e Rusisë tha se forcat detare praktikuan shkatërrimin e shënjestrave armiqësore dhe aktivizuan sistemet ajrore të mbrojtjes për shkak të luftanijes së Shteteve të Bashkuara.

Anija ushtarake do t’i bashkohet një tjetër luftanije amerikane që hyri në Detin e Zi javën e kaluar për një patrullim rutinë.

Përkundër kritikave nga Rusia, aleanca e NATO-s thotë se është e përkushtuar të përforcojë sigurinë e vendeve anëtare që janë pranë Rusisë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë