Loading…

NATO: Në samitin e ardhshëm vendime mbi sigurinë afatgjatë

  • 12/06/2021 | 22:01

NATO: Në samitin e ardhshëm vendime mbi sigurinë afatgjatë

Udhëheqësit e NATO-s janë të gatshëm të marrin vendime për të ofruar një siguri afatgjatë, deklaroi kreu i aleancës ushtarake.


Udhëheqësit do të mblidhen të hënën në Bruksel për herë të parë që nga viti 2018, ndërkaq, takimi i nivelit të lartë do të hapë një kapitull të ri në historinë e aleancës duke rënë dakord mbi “një agjendë ambicioze dhe largpamëse të NATO-s për vitin 2030”, theksoi Jens Stoltenberg para gazetarëve.

“Ky është një moment i rëndësishëm për aleancën që t’u përshtatet sfidave, të tilla si Rusia dhe Kina, që i kundërvihen rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla, kërcënimi i vazhdueshëm i terrorizmit, sulmet e sofistikuara kibernetike, teknologjitë shqetësuese dhe ndryshimet klimatike”, theksoi ai.

Stoltenberg shtoi se koncepti strategjik i grupit duhet të rishikohet pasi bota ka ndryshuar që nga miratimi i tij në vitin 2010.

Ai pret që udhëheqësit do t’i japin mandatin për të punuar në konceptin strategjik që do të miratohet në vitin 2022.

“Misioni im është një angazhim i qartë nga aleatët për të ulur ndjeshëm misionet ushtarake dhe që NATO të kontribuojë në synimin zero emetime”, theksoi ai.

Koncepti i ri ka për qëllim gjithashtu të adresojë sfidat e rritjes së ndikimit të Kinës, e cila nuk është përmendur më parë, si dhe të trajtojë qasjen e një Rusie më agresive me të cilën NATO ka një nga pikat më të ulëta të marrëdhënieve të saj që nga Lufta e Ftohtë.

“Samiti gjithashtu do të marrë vendime rreth përdorimit të fushave të reja operacionale, kibernetikës dhe hapësirës”, theksoi shefi i NATO-s.

Udhëheqësit e NATO-s gjithashtu do të miratojnë një politikë të re të mbrojtjes kibernetike bazuar në konsultimet politike dhe planifikimin ushtarak për të mbajtur t’i sigurta sistemet e NATO-s.

Stoltenberg pret që të dërgojë një mesazh të qartë në samit se NATO është e vendosur të mbrojë veten në mënyrë efektive si në hapësirë, ashtu edhe në çdo fushë tjetër e tokës, detit dhe ajrit.

Udhëheqësit gjithashtu do të miratojnë një politikë të re mbi dhunën seksuale që lidhet me konfliktet.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë