Loading…

Navalny e quan largimin nga spitali ‘mrekulli’ pas helmimit me Novichok

  • 24/09/2020 | 16:22

Navalny e quan largimin nga spitali ‘mrekulli’ pas helmimit me Novichok

Figura e opozitës ruse Alexei Navalny thotë se është një “mrekulli” që ai është lëshuar nga spitali, pas trajtimit që mori në lidhje me helmimin me agjent nervor ‘Novichok’ gjatë kohës që ishte në Rusi, transmeton Gazeta Metro.


Navalny tha herën e parë që e pa veten në një pasqyrë pas 16 ditësh të kaluara në koma ai dukej si një personazh nga Lord of the Rings dhe kishte frikë se ai “nuk do të lirohej kurrë”.

Por mjekët kanë kryer një “mrekulli” dhe ai thotë se tani nuk ka më nevojë të jetë i sëmurë por mund të vazhdojë me normalizimin e jetës, sipas një postimi që bëri ai në Instagram.

Navalny tha se ai ende po mëson të rimarrë forcën në gjymtyrët e tij dhe nuk mund të hedhë një top me dorën e tij të majtë, por do të marrë seanca me një fizioterapist çdo ditë.

Ai shtoi kur i pyeti mjekët se si të ushtronin trurin e tij, ata i thanë: “Lexo më shumë, shkruaj në rrjetet sociale, luaj video lojëra”.

Mjekët në spitalin Charite ku Navalny ishte trajtuar thanë se gjendja e tij “u përmirësua mjaftueshëm që ai të lirohej nga kujdesi akut në spital”.

Spitali shtoi bazuar në progresin e tij dhe gjendjen aktuale, “mjekët besojnë se shërimi i plotë është i mundur”.

Por paralajmëroi “mbetet shumë herët për të vlerësuar efektet e mundshme afatgjata të helmimit të tij të rëndë”./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë