Loading…

Ndahen 40 milionë euro për KOSTT’in

  • 10/08/2022 | 13:16

Ndahen 40 milionë euro për KOSTT’in

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, ka njoftuar se janë ndarë 40 milionë euro për KOSTT’in, transmeton Gazeta Metro.


Rizvanolli këtë vendim e cilësoi si “njërin nga vendimeve të rëndësishme”.

“Jemi në një moment vendimtar për sektorin e energjisë dhe për shtetin. Marrëveshja e kyçjes së KOSTT-it në ENTSO-E, që është marrëveshje dyvjeçare me mundësi ripërtërirje, është duke skaduar dhe është momënti kur 23 shtetet që janë nënshkruese të kësaj marrëveshje, do të vendosin nëse do ta vazhdojnë marrëveshjen e kyçjes për Kosovën”, tha ajo.

Ajo tha se këto 40 milionë euro janë për shlyrjen e këtyre obligimeve që mundësojnë përmbushjen e detyrimeve të shtetit të Kosovës dhe KOSTT-it ndaj ENTSO-E dhe vazhdimin e marrëveshjes së kyçjes.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë