Loading…

Ndërprerja e rrymës ia dëmton koston e prodhimit

  • 02/12/2016 | 21:15

Ndërprerja e rrymës ia dëmton koston e prodhimit

Paguajnë 3 fatura të energjisë paraprakisht, por muajve të fundit nuk e kanë pasur të sigurt furnizimin me lëndën kryesore që mundëson prodhimin.

Bashkim Osmani, prodhues i lëngjeve, është ndër prodhuesit që po ka reduktime të energjisë elektrike. Osmani thotë të ketë kërkuar nga KEDS-i që të paktën ta njoftojë kompaninë më herët kur ka në plan të ndalë furnizimin, raporton KTV.

Osmani që nuk ka përvojë të mirë me çështjen e furnizimit me energji, ka thënë se ndërprerjet e rrymës po ia rrisin koston e prodhimit në mbi 30%.

KEDS-i nuk e ka përjashtuar mundësinë reduktimeve që, sipas tyre, kanë mundur të bëhen deri në vendimin e fundit të nxjerrë nga ZRRE-ja.

Zëdhënësi i KEDS-it, Viktor Buzhala, ka thënë se zakonisht nuk iu ndalin energjinë konsumatorëve që janë në kategorinë A+, por kur ka reduktime, ata njoftohen, ndërsa ndërprerjet që mund të ndodhin tek ata konsumatorë, mund të ndodhin vetëm atëherë kur KEDS-i nuk ka ndonjë zgjidhje alternative.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë