Loading…

Ndërron jetë biznesmeni i njohura nga Peja, Agim Lluka

  • 27/10/2021 | 18:57

Ndërron jetë biznesmeni i njohura nga Peja, Agim Lluka

Njëri ndër themeluesit e korporatës Dukagjini, Agim Lluka ka ndërruar jetë sot.

Lluka ka lindur në Pejë ne vitin 1961. Është vëllai i presidentit te Korporatës Dukagjini Ekrem Lluka.

Agim Lluka ishte kudo në ngritjen e sektorëve te Korporatës, në disa prej te cilave duke qenë edhe bashkëthemelues.

Roli i Agimit mbetet i madh në zhvillimin e jetës letrare, arsimore e kulturore edhe në sistem paralel, duke e vënë shtypshkronjën Dukagjini në dispozicion të rrethanave të kohës së okupimit në shërbim të institucioneve të Kosovës.

Pas luftës ishte ideator i themelimit të Radio Dukagjinit.

U shqua si mbështetës i librit me shtëpitë botuese, ombrellë e korporatës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë