Loading…

Ndërron jetë këngëtarja e cila u infektua qëllimisht me variantin Delta

  • 18/01/2022 | 20:49

Ndërron jetë këngëtarja e cila u infektua qëllimisht me variantin Delta

Një këngëtare çeke e cila ishte kundër vaksinimit ka vdekur pasi u infektua qëllimisht me Covid për të marrë një leje shëndetësore për ta lejuar atë të vizitonte saunën dhe teatrin.


Hana Horka, vokalistja e grupit Asonance, vdiq të dielën pasi u kontraktua me variantin Delta në moshën 57-vjeçare, sipas djalit të saj Jan Rek.

Ajo e ekspozoi veten vullnetarisht ndaj virusit kur burri dhe djali i saj, të dy të vaksinuar, e kapën atë para Krishtlindjeve, tha Rek për radion publike iRozhlas.cz.

Dëshmia e vaksinimit ose një infeksioni i fundit kërkohet për të hyrë në objektet kulturore dhe sportive, si dhe për udhëtime dhe për të vizituar bare dhe restorante në shtetin anëtar të BE-së, i cili po përballet me një numër në rritje të Covid-it.

Jan tha: “Ajo vendosi të vazhdojë të jetojë normalisht me ne dhe preferoi të kapte sëmundjen sesa të vaksinohej”.

Dy ditë para vdekjes së saj, Horka shkoi në rrjetet sociale për të thënë: ‘Kam mbijetuar… Ishte intensive.

“Kështu që tani do të ketë teatër, sauna, një koncert… dhe një udhëtim urgjent në det”, shtoi ajo.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë