Loading…

Ndërtesat më të larta në botë (Foto)

  • 10/11/2016 | 09:36

Ndërtesat më të larta në botë (Foto)

Arkitektura e përosur e shumë ndërtesave është edhe arsyeja që i shtynë njerëzit t’i kthejnë sytë nga to. Më posht do t’i paraqesim disa nga këto ndërtesa, shumica e të cilave janë hotele shumë luksoze, dhe shumë të vizituara nga shtresat e pasura./gazetametro.net

1. “Shanghai Tower” në Shanghai, Kinë 632 metra- 128 kate

1

2.Ndërtesa “Wuhan”( qendra të ndryshme tregtare, hotele) në Wuhan, Kinë – 438 metra,88kate
1

3. Marina 101 në Dubai –  426 metra 101 kate
1

4. 432 Park Avenue në New York City – 426 metra- 85 kate

1

5. “Market Capital Tower” në Riad, Arabia Saudite –  385 metra 79kate
1

6. “Eton Place Dalian Tower 1” në Dalian, Kinë – 383 metra, 80 kate
1

7. “Vostok Kulla” në Moskë, Rusi – 373 metra 95 kate
1

8. “OKO Tower” në Moskë, Rusi — 352 metera 85 kate
1

9. “Forum 66 Tower 2” në Kinë — 351 metra 68 kate
1

10 “ADNOC Headquartersin” Abu Dhabi, Emiratet e Bashkuara  — 342 metra 76 kate
1

 

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë