Loading…

Ndodh edhe kjo në Japoni: Kryeministri shkarkon djalin e tij, kjo është arsyeja

  • 31/05/2023 | 11:02

Ndodh edhe kjo në Japoni: Kryeministri shkarkon djalin e tij, kjo është arsyeja

Kryeministri japonez Fumio Kishida ka njoftuar se do të largojë djalin e tij, Shotaro Kishida, nga posti i sekretarit të tij ekzekutiv për shkak të ‘sjelljes së papërshtatshme’, transmeton Gazeta Metro.


Vendimi vjen si përgjigje ndaj zemërimit publik për një festë private të mbajtur në rezidencën zyrtare të kryeministrit në dhjetor.

Fotot e publikuara në revistën ‘Shukan Bunshun’ treguan Shotaro Kishida dhe të afërmit e tij duke pozuar në shkallët me tapet të kuq të rezidencës në një mënyrë të ngjashme me fotot grupore të bëra nga kabinetet e sapoemëruara.

Fotot e tjera përshkruanin mysafirë duke qëndruar në një podium sikur po mbanin një konferencë shtypi, siç raporton Aljazeera.

Fumio Kishida u shpreh se sjellja e djalit të tij në një hapësirë publike ishte e papërshtatshme për dikë në një pozicion zyrtar si ndihmës politik, duke e bërë atë të zëvendësojë Shotaro me një sekretar tjetër, Takayoshi Yamamoto.

Shkarkimi është përballur me kritika për kohën e vonuar dhe ligjvënësit e opozitës kanë shprehur pakënaqësinë e tyre.

Ky incident vjen pas polemikave të mëparshme që përfshinin përdorimin e burimeve zyrtare nga Shotaro Kishida për aktivitete private./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë