Loading…
Ndotja e ajrit shkakton autizëm tek fëmijët
  • 08/11/2018 | 21:35

Ndotja e ajrit shkakton autizëm tek fëmijët

Sipas hulumtimit të fundit, ekspozimi ndaj disa llojeve të ndotjes së ajrit në fëmijërinë e hershme mund të rritet ndjeshëm rrezikun e zhvillimit simptomat që lidhen me çrregullim autistic spektri (ASD), transmeton gazetametro.net.


Edhe më herët disa studime treguan ndikimin e mundshëm të ndotjes së ajrit në fëmijët e palindur, por hulumtuesit në Universitetin Monash shkojnë një hap më tej dhe vunë në dukje se ekziston një rrezik i vazhdueshëm i autizmit në vitet e para të fëmijës nëse fëmija jeton në një zonë me nivel të lartë të ndotjes në ajër.

Sondazhet në Shangai u zhvilluan nga ekspertë të shëndetit publik që monitoruan ndikimin e ajrit të ndotur në shëndetin e rreth 1,500 fëmijëve.

Deri më tani, shumica e studimeve kanë vërejtur lidhjen ndërmjet autizmit dhe cilësisë së ajrit në moshën para lindjes, domethënë para lindjes së fëmijës. Ky hulumtim shkoi një hap më tej dhe u përqendrua tek fëmijët e lindur tashmë. Kështu, ekipi hulumtues monitoroi jetën e 124 fëmijëve me autizëm dhe 1,240 fëmijë të cilët nuk kishin diagnozë ASN. Të testuarit ishin fëmijë ndërmjet moshës 3 dhe 12 vjeç.

Ekipi vuri në dukje se fëmijët në tre vitet e para të jetës janë të ekspozuar ndaj një madhësi grimce prej rreth 1 mikrometër, kanë 86% më shumë mundësi të kenë autizam.

“Edhe niveli më i vogël i ndotjes në një farë mënyre mund të ndikojë në shëndetin e fëmijës. Ne kemi vërejtur se edhe ekspozimi ndaj sasive shumë të vogla të ndotjes së ajrit janë të lidhur me lindjen e parakohshme, të mësuarit të ngadaltë në fëmijë dhe një numër të problemeve të rënda shëndetësore, duke përfshirë sëmundjet e zemrës “, tha udhëheqësi i hulumtimit Juming Guo./gazetametro.net.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë