Loading…
Ndryshimet klimatike: Bota po shkon drejt decenies më të nxehtë, thonë meteorologët
  • 15/04/2019 | 08:49

Ndryshimet klimatike: Bota po shkon drejt decenies më të nxehtë, thonë meteorologët

Bota me gjasë ndodhet para dhjetë viteve më të nxehta qëkur ka filluar shënimi i rekordeve të temperaturës në vitin 1850, thonë shkencëtarët, transmeton Gazeta Metro.

Shërbimi meteorologjik britanik (Met Office) ka parashikuar se temperatura në çdo pesë vite të ardhshme me gjasë do të jetë për një gradë më e lartë se niveli i epokës paraindustriale.

Në pese vitet e ardhshme ka mundësi që të ballafaqohemi me vitin në të cilin rritja e tmeperaturës mesatare globale mund të jetë më i lartë se 1,5 gradë.

Një gradë e gjysmë konsideroht si pragu kritik për ndryshime klimatike.

Nëse të dhënat përputhen me parashikime, dekada prej vitit 2014 deri më 2023 do të jetë më e ngrohta në 150 vitet e fundit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë