Loading…

Ndryshimet klimatike po e bëjnë të veten: 30 gradë Celsius gjatë fundjavës në Francë

  • 28/10/2022 | 12:07

Ndryshimet klimatike po e bëjnë të veten: 30 gradë Celsius gjatë fundjavës në Francë

Temperaturat deri në 30 gradë Celsius do të mbretërojnë në disa pjesë të shtetit francez, kanë njoftuar sinoptikanët.


Franca jugperëndimore mund të regjistrojë temperatura prej 27 deri në 30 gradë këtë fundjavë, njoftoi sot shërbimi meteorologjik Meteo France.

Temperatura në zonat përgjatë kufirit me Spanjën mund të rritet mbi 30 gradë.

Ajri më i ngrohtë nga Ishujt Kanarie dhe Gadishulli Iberik siguron që temperaturat në Francë të jenë 4 deri në 5 gradë Celsius mbi mesataren për këtë periudhë të vitit.

Ditët e fundit në shumë vende janë thyer rekordet e temperaturës.

Siç theksoi Meteo France në parashikimin e tij, vala e motit më të ngrohtë po ndodh në sfondin e ndryshimeve klimatike gjithnjë e më të dukshme.

Valët e të nxehtit jo vetëm që po bëhen më të shpeshta dhe më intensive, por po ndodhin herët dhe më vonë gjatë vitit, siç është kjo javë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë