Loading…

Ndryshimi i gjumit mes grave dhe burrave

  • 03/12/2019 | 15:10

Ndryshimi i gjumit mes grave dhe burrave

Ritmet cirkiane dallojnë nga personi në person, pasi që funksionojnë në cikle afërsisht 24 orëshe. Mirëpo, studimet e fundit rezultojnë se ka disa ndryshime të dukshme në modelet e gjumit apo zgjimit të grave dhe burrave, gjë që mund të shpjegojë pse burrat priren të jenë ‘hut’ i natës ndërsa gratë jo, transmeton Gazeta Metro.


Sipas shkencëtarëve, ritmet cirkadike kontrollohen nga një zonë e trurit e quajtur hipotalamus. Ndikime të tjera përfshijnë dritën (e cila i dërgon një mesazh trurit tuaj se është koha të zgjoheni) dhe errësira (një tregues për trupin tuaj që është koha për të lëshuar melatoninën, një hormon që ju ndihmon të bini në gjumë).

Modelet e rregullta të gjumit janë: Të zgjoheni dhe të shkoni në shtrat në të njëjtën kohë çdo ditë, gjithashtu mbani ritmin tuaj rrethanor që funksionon normalisht, duke ndihmuar për të zvogëluar mundësinë e problemeve me gjumin siç është pagjumësia.

Përtej këtyre faktorëve, ekziston një tjetër variabël e rëndësishme që ndikon në orën tuaj të brendshme siç është seksi. Ritmet cirkiane meshkuj dhe femra nuk përputhen saktësisht.

Ora e burrave ka tendencë të drejtojë më shumë se një cikël 24 orësh ose më gjatë (mesatarisht, burrat kanë një cikël rrethi që është gjashtë minuta më i gjatë se sa për gratë) që do të thotë se mund të ndjehen më pak të lodhur në mbrëmje. Te gratë, ora e brendshme ka më shumë gjasë të jetë më e shkurtër se një cikël i plotë 24 orësh, duke e bërë më të predispozuar që ata të zgjohen më herët, gjë që gjithashtu mund të rrisë ndjeshmërinë e tyre ndaj shqetësimeve të gjumit që zgjohen herët si pagjumësia.

Ndërsa tetë orë në natë mesatarisht është ideale për të dy gjinitë, rezulton se burrat janë më të goditur nga periudhat e privimit.

Mungesa e gjumit bën që performanca e punës të vuajë më shumë për burrat sesa për gratë, dhe burrat shërohen më ngadalë nga mungesa e gjumit sesa femrat.

Nga ana tjetër, ciklet më të shkurtra të grave nënkuptojnë se ka më shumë gjasë të kenë një rënie në energji gjatë natës, gjë që mund të ndihmojë në shpjegimin se pse ekziston një rrezik i shtuar i lëndimeve të lidhura me punën që e bëjnë. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë