Loading…

Në 2020’n janë vrarë 36579 persona në Meksikë

  • 27/07/2021 | 20:56

Në 2020’n janë vrarë 36579 persona në Meksikë

Sipas institutit kombëtar të statistikave numri i vrasjeve në Meksikës nuk ka pësuar shumë ndryshim nga viti 2019’, kur ishin regjistruar 36661, transmeton Gazeta Metro.


Megjithëse pandemia ka penguar shumë aktivitete në Meksikë gjatë vitit 2020, numri i vrasjeve la mbetur i përafërt me vitin paraprak kur janë vrarë 36661. Kjo do të thotë se shkalla e vrasjeve në Meksikë mbetet 29 persona në 100 mijë banorë.

Presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador ka porositur se administrata e tij ka arritur të ndaloj numrin e vrasjeve sipas tij, por jo edhe zvogëlimin e tyre.

Ekspertët e sigurisë thonë se shumica e dhunës në Meksikë është e nxitur nga konfliktet mbarë vendin mes narkokarteleve Jalisko dhe Sinaloa./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë