Loading…

Në BE, pa e njohur Kosovën dhe pa u prishur me Rusinë

  • 27/11/2016 | 19:22

Në BE, pa e njohur Kosovën dhe pa u prishur me Rusinë

Serbia dëshiron të integrohet në Bashkimin Evropian, por ka dy kushte të cilat nuk do t’i pranojë sipas presidentit të këtij vendi, Tomislav Nikoliq.


Ai duke folur për Al Jazeera Balkan ka thënë se Serbia nuk do e pranojë kushtin që ta njohë pavarësinë e Kosovës dhe atë të prishjes së marrëdhënieve me Rusinë, transmeton gazetametro.net.

Nikoliq ka shtuar se Serbia ka shumë e miq në lindje, marrëdhënie të ngushta, fetare, lidhje historike e gjuhësore me Federatën Ruse.

Kur e pyetën pse, Serbia nuk dëshiron të hyjë në NATO sikurse në BE, Nikoliq ka thënë se kjo është një histori krejtësisht tjetër.

“Ne kemi qenë të sulmuar dhe bombardua nga NATO në vitin 1999 për asnjë arsye. Ajo kishte një ndikim të madh, jo vetëm në ekonominë tonë, por edhe për qëndrimin e qytetarëve tanë drejt NATO-s. Unë jam i bindur se shumica e serbëve nuk e dëshirojnë vendin e tyre anëtar të NATO-s”, ka thënë Nikoliq.

Ai tha se Serbia këtë vit ka mbajtur rreth 100 ushtrime ushtarake me NATO-n, dhe vetëm dy me Rusinë. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë