Loading…

Në Bruksel vazhdon dialogu teknik

  • 30/11/2016 | 09:45

Në Bruksel vazhdon dialogu teknik

Në Bruksel sot do të vazhdojë raundin i bisedimeve në nivel të ekspertëve në dialogun teknik mes Prishtinës dhe Beogradit.

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre serbe për Kosovën, Marko Gjuriq pret që deri në fund të javës të caktohet data për  fillimin e punës së Gjykatës Themelore në Mitrovicë dhe Gjykatës së Lartë e Apelit për komunitetet me shumicë serbe në Kosovë, si dhe për të arritur marrëveshje për zbatimin e telekomunikacionit, raporton Tanjug.

Gjuriq iu tha dje gazetarëve në Bruksel se “janë duke u zhvilluar bisedime të thella teknike”, në mënyrë që të sigurohet se deri në fund të javës Telekom Serbia në Kosovë të regjistrohet plotësisht, si në aspektin e transferimit të aseteve dhe në drejtim të krijimit të një sinjal në të gjitha zonat për të cilat kanë rënë dakord.

Ai  tha se një nga temat kryesore që shkon delegacionin e Beogradit në Bruksel me përfaqësuesit e BE-së – është çështja e formimit të komunave serbe.

Sipas tij, edhe pse po angazhohen në nivelin më të lartë politik, Prishtina ende nuk do të flas për këtë temë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë