Loading…

Në cilat qytete të Kosovës femrat martohen në moshë më të re

  • 17/04/2018 | 09:39

Në cilat qytete të Kosovës femrat martohen në moshë më të re

Në Kosovë gjatë vitit 2016 janë bërë mbi 16.000 kurorëzime martesore, qyteti i cili prinë me më së shumti femra të martuara është Prizereni.


Sipas Agjencia e Statistikave të Kosovës, në Kosovë gjatë vitit 2016 janë martuar mbi 16.000 qifte, e nga këta ka edhe martesa të vajzave nën moshën 18 vjeqare.

Sipas ASK, Prizereni është qyteti me më së shumti femra të martuara, nga mosha 16 deri në 19 vjeç, ku janë martuar rreth 125 vajza.

Pas saj vjen, Ferizaji me 70 vajza të martuara, Vushtria me 66 vajza, dhe Gjakova me 58 vajza.

Mosha mesatare e të martuarve ishte 29.8 vjeçare. Prej tyre mosha mesatare e meshkujve ishte 31.6 vjeç, ndërsa mosha mesatare e femrave 28.1 vjeçare.

Mosha ideale për të martuar sipas sociologve është 25 vjeçare.

 

 

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë