Loading…

Në ditën e sotme ka lindur shkrimtari i ‘Princit të vogël’

  • 29/06/2019 | 17:07

Në ditën e sotme ka lindur shkrimtari i ‘Princit të vogël’

Në ditën e sotme ka lindur shkrimtari francez Antoine De Saint Exupéry, autor i bestselerit “Princi i vogël”, njërit prej romaneve më të bukur për fëmijë në letërsinë botërore, transmeton Gazeta Metro.


Në të, duke sfiduar bitën në të cilën lufta ishte tërbuar, hap një hapësirë përrallore të një planeti tjetër dhe tjetërsoj, më i afërt për fëmijët dhe atë kohë të nevojshme për botën.

Veprën ia ka kushtuar mikut të tij më të mirë Léon ëerth, i cili atëherë gjendej në Francën e okupuar, me arsyetimin se “Të gjithë personat e rritur më parë kanë qenë fëmijë (Por pak kush prej tyre e kujton këtë)”.

Exupéry, shkrimtar me shpirt heroik e lirik dhe vizatues i suksesshëm, është zhdukur në korrik të vitit 1944 mbi Mesdhe, si pilot i aeroplanit të aleatëve në Luftën e dytë botërore./gazetametro.net

Më të fundit
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë