Loading…

Në gjirin e Sarandës fotografohet një anije luftarake e fundosur në ujë

  • 03/07/2019 | 17:56

Në gjirin e Sarandës fotografohet një anije luftarake e fundosur në ujë

Në gjirin e Sarandës në Shqipëri thellë brenda ujërave gjendet e fundosur një anije e vjetër  luftarake italiane SS Probitas e Luftës së Dytë Botërore, trasnmeton Gazeta Metro.


Anija, sipas dëshmitarëve okularë të moshës së tretë në qytetin bregdetar, u bombardua në tetorin e largët të 1943-shit nga gjuajtësit gjermanë, në përpjekje për të kryer misionin e tërheqjes së ushtarëve dhe oficerëve pas kapitullimit të Italisë së Musolinit.

Foto është realizuar nga fotografi Fation Plaku, ku nga lartësia, shihet e fundosur një anije luftarake italiane./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë