Loading…
Në Japoni 30 të vdekur nga temperaturat e larta
  • 21/07/2018 | 19:14

Në Japoni 30 të vdekur nga temperaturat e larta

Japonia është përfshirë nga një valë rekord të nxehti. 30 njerëz kanë vdekur nga temperaturat e larta dhe mijëra të tjerë i kanë çuar me urgjencë në spital.


Zyrtarët janë duke i këshilluar njerëzit që të pijnë shumë ujë dhe të përpiqen të qëndrojnë në ambjente me ajër të kondicionuar, për të shmangur një goditje nga i nxehti i pazakontë.

Në pjesën qendrore të Japonisë, temperaturat kanë arritur në afërsisht 91 gradë Celsius, apo 105 Fahrenheit.

Qyteti i Kiotos ka regjistruar për shtatë ditë rresht temperaturën 38 gradë Celsius.

Nxehtësia e pazakontë i ka bërë njerëzit të vënë në pikëpyetje në se ja vlen që Lojërat Olimpike Verore të 2020 të mbahen në Tokio?

John Coates, kreu i ekipit të inspektimeve për Olimpiket ishte javën e kaluar në Tokio. Ai tha se temperaturat e larta mbeten një sfidë e madhe për organizatorët e Lojërave Olmipike Verore.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë