Loading…
Në këtë kryeqytet evropian marrja e një banese me qira zgjatë nëntë vite!
  • 12/02/2018 | 11:51

Në këtë kryeqytet evropian marrja e një banese me qira zgjatë nëntë vite!

Procesi i qiramarrjes në këtë qytet është aq i gjatë sa është përfshirë në librin e rekordeve “Guinness”.


Bëhet fjalë për një prej qyteteve më të preferuara në botë nga turistët dhe jo vetëm.

Stokholmi, kryeqyteti suedez, konsiderohet si më i vështiri për të marrë shtëpi me qera të qëndrueshmenë rast se dëshironi të jetoni aty.

Në bazë të të dhënave të marra, llogaritet që të zësh me qera një shtëpi në mënyrë të qëndrueshme, procesi zgjat 9 vjet e nëse e dëshiron këtë shtëpi në disa prej lagjeve më të pasura, procesi mund të shkojë në 20 vjet.

Gjithashtu vështirësia shtohet në momentin që Suedia është e para për numrin e personave që jetojnë vetëm.

Prandaj hapësirat nuk janë aq të mëdha.

“Është një eksperiencë e lodhshme dhe frustruese”,- tregon një arkitekte franceze që jeton në Stokholm prej disa vitesh tashmë.

Më të fundit
...
  • 20/02/2019 | 23:35
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë