Loading…

Në Kosovë hisja e babës u mbetet vetëm djemve

  • 14/11/2016 | 10:33

Në Kosovë hisja e babës u mbetet vetëm djemve

Vitet e fundit janë zhvilluar në Pejë dhe rajonin e saj fushata të shumta për të ngritur vetëdijen e femrave për të drejtën e tyre të trashëgimisë.

Në këto fushata kanë qenë kryesisht fokus ngritja e vetëdijes dhe e guximit, sidomos e gjeneratave të reja të femrave, që ato t’ i rrënojnë barrierat e vjetra të mentalitetit të kaluarës për ndarjen e pasurisë së trashëguar familjare, të cilën e kanë gëzuar gjithherë vetëm meshkujt, shkruan sot “Koha Ditore”.

Mirëpo, gjitha këto fushata duket se pak kanë ndikuar në rritjen e vetëdijes së femrës në qytet dhe në fshatra, pasi edhe këtë vit të pakta janë ato që kanë pasur vëllezër zemërgjerë që ua kanë dhënë motrave hisen e babës që u takon me ligj.

Së paku femrave nuk u mohohet e drejta që të figurojnë në aktin e vdekjes së prindit, në emrin e të cilit gjendet prona e trashëguar. Aty janë të barabarta, derisa ofiqari e lëshon aktin e vdekjes, duke u bazuar në certifikatat e lindjeve të fëmijëve.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë