Loading…

Në Kosovë mungon transparenca për dokumentet publike

  • 01/09/2018 | 22:15

Në Kosovë mungon transparenca për dokumentet publike

Kosova thuhet se ka infrastrukturë të mirë ligjore për qasjen tek dokumentet publike, por shoqëria civile dhe gazetarët thonë se janë përballur shpesh me mos përgjigje për informatat e kërkuara nga institucionet e vendit.


Vëzhguesit thonë se problemi më i madh është qasja tek kontratat për projektet infrastrukturore dhe kontratat për kryerjen e shërbimeve për qeverinë të cilat sipas tyre, përfshijnë interesa biznesi dhe politike, raporton VOA.

 

Kjo sipas tyre, jep një mesazh për mungesë transparence, që shihet si një faktor i rëndësishëm për luftuar korrupsionin në vend.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë