Loading…

Në Maqedoni vazhdojnë protestat antishqiptare

  • 29/03/2017 | 20:27

Në Maqedoni vazhdojnë protestat antishqiptare

Në Maqedoni janë mbajtur edhe sonte protestat, kundër kandidatit shqiptar të propozuar për kryeparlamentar, Talat Xhaferi dhe kundër platformës shqiptare, të organizuara nga Iniciativa qytetare “Për Maqedoni të përbashkët”.

Si zakonisht, protestuesit u tubuan para Qeverisë për të vazhduar drejt Kuvendit të Maqedonisë, ku organizatorët në adresimet e tyre porositën se nuk do të pranojnë kryeparlamentar, nëse i njëjti nuk e refuzon platformën shqiptare.

Një ndër kërkesat kyçe të protestuesve është edhe refuzimi i Ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe në tërë territorin e Maqedonisë, sepse sipas tyre, përdorimi i gjuhës shqipe në mbarë territorin do ta çojë vendin drejt ridefinimit.

Iniciativa qytetare “Për Maqedoni të përbashkët” paralajmëroi se do të vazhdojnë të protestojnë çdo ditë, deri sa të merren parasysh kërkesat e tyre.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë