Loading…

Në një unazë vikinge shkruante ‘Për Allahun’: Lexoni 6 fakte historike që s’i mësoni në shkollë

  • 04/07/2019 | 13:15

Në një unazë vikinge shkruante ‘Për Allahun’: Lexoni 6 fakte historike që s’i mësoni në shkollë

Ndonjëherë, edhe një detaj shumë i vogël mund të ndryshojë tërësisht këndvështrimin tuaj për historinë. Disa interesante që kanë nodhur përgjatë të bëjnë të mendosh gjatë, shkruan Gazeta Metro.


Më poshtë ju sjellim 6 nga këto fakte:

1. Muzikantët në Titanik që vazhduan të luanin muzikë, për të qetësuar pasagjerët e tmerruar, teksa anija nisi të fundosej.

2. Në një unazë vikinge e shekullit 9, është një mbishkrimin islamik: “Për Allahun!”

3. “Le Coucher de la Mariée”, ose “Koha e gjumit për nusen” është filmi i parë erotik në historinë e kinemasë. Xhirimet janë zhvilluar në Paris, në vitin 1896.

4. Në fillimin e shekullit 20, heroina përdorej për të kuruar kollën.

5. Hugo Boss, dizajneri i uniformave të nazistëve.

6. Andrew Jackson ishte i vetmi president i Shteteve të Bashkuara që pagoi plotësisht borxhin kombëtar./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë