Loading…

Në ushqimin e bebeve Juvitana gjenden përbërës të rrezikshëm

  • 15/11/2016 | 14:32

Në ushqimin e bebeve Juvitana gjenden përbërës të rrezikshëm

Ministria e Shëndetësisë e Serbisë ka zbuluar mbetje të presticideve në 8 lloje të tjera të kompostos të prodhuara në fabrikën që bënë prodhimin e ushqimit të bebeve “Juvitana” deg e Swisslion-Takovo.

Në komunikatën për media të Ministrisë Serbe të Shëndetësisë, që transmeton koha.net thuhet se mostrat e testuara kanë treguar se edhe kompostot që kishin datën e skadencës më 2017 dhe 2019 përmbajnë mbetje të presticideve mbi nivelin ligjor 0.003mg/kg.

“Juvitana” ka thënë se të premtën ka kërkuar kryerjen e testimeve të të gjitha ushqimeve të bebeve dhe ka thënë se do ta mbyll atë krejtësisht nëse del se produktet janë të pashëndetshme.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë