Loading…

‘Në vend se ta mallkosh errësirën, ndiz një qiri’: Dhjetë thënie të arta të Benjamin Franklinit

  • 20/04/2019 | 23:52

‘Në vend se ta mallkosh errësirën, ndiz një qiri’: Dhjetë thënie të arta të Benjamin Franklinit

“Në vend se ta mallkosh errësirën, ndiz një qiri.”

“Keni kujdes nga shpenzimet e vogla. Një rrjedh e vogël e fundos edhe anijen e madhe.”

“Tre persona mund ta mbajnë një sekret, nëse dy prej tyre janë të vdekur.”

“Birra është dëshmia se Zoti na dashuron dhe dëshiron që ne të jemi të lumtur.”

“Kurrë s’ka ekzistuar paqe e keqe ose luftë e mirë.”

“Nëse do të kuptosh të metat e një vajze, lavdëroje tek shoqet.”

“Ka vetëm tre miq besnikë, një grua e vjetër, një qen i vjetër dhe para në dorë.”

“Bëjini sytë katër para martese, dhe mbajini gjysmë mbyllur pas martese.”

“Pragu drejt tempullit të mençurisë është njohja e injorancës sonë.”

“Të rebelohesh ndaj tiranëve është t’i bindesh Zotit.”/gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë