Loading…
Negociatat nuk sjellin rezultat, greva në arsim vazhdon
  • 16/01/2019 | 08:16

Negociatat nuk sjellin rezultat, greva në arsim vazhdon

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës së Kosovës (SBASHK) është e vendosur që të mos tërhiqet nga greva në arsim derisa në Projektligjin për paga koeficientet e punëtorëve të arsimit nuk ngrihen për 30 për qind, shkruan sot “Koha Ditore”.

Këtë qëndrim e ka dhënë të martën kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, gjatë një mbledhjeje të jashtëzakonshme të Komisionit parlamentar për arsim ku është diskutuar për grevën në arsim.

Në këtë mbledhje ka qenë prezent edhe ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT), Shyqiri Bytyqi, i cili i ka ftuar SBASHK-un që të gjejnë një zgjidhje e të tërhiqen nga greva.

Sipas kryetarit të SBASHK-ut, që nga muaji maj Sindikata ka shprehur shqetësime për Projektligjin për paga, por askush nuk e ka marrë mundin t’i dëgjojë kërkesat e tyre. Ai ka bërë të ditur se grevën do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim derisa nuk ka hapa konkretë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë