Loading…

Nëna e Shpat Kasapit bëhet deputete me një parti maqedonase

  • 14/12/2016 | 21:19

Nëna e Shpat Kasapit bëhet deputete me një parti maqedonase

Gjylymsere Kasapi, nëna e këngëtarit të njohur shqiptar Shpat Kasapi, ka fituar postin e deputetes në zgjedhjet e fundit parlamentare në Maqedoni.


E veçanta e kësaj është se ajo ka arritur të futet në kuvendin e Maqedonisë përmes një partie maqedonase. Bëhet fjalë për partinë kryesore opozitare, LSDM, të udhëhequr nga Zoran Zaev, raporton gazetametro.net.

Ajo ishte e vendosur e dyta në listën e njësisë zgjedhore nr. 6, që përfshin Tetovën dhe Gostivarin.

Përveç saj, deputet përmes LSDM’së është bërë edhe një tjetër shqiptar, dhe ai është Muhamed Zeqiri lojalist ndaj maqedonasve.

Partia LSDM e Zoran Zaevit, është trashëgimtare e Partisë Komuniste të Maqedonisë, e kohës së ish Jugosllavisë, e njejtë sikurse Partia Socialiste e Sllobodan Miloshevicit në Serbi, apo Partia Socialiste në Shqipëri.

Kasapi duke folur gjatë fushatës parazgjedhore kishte deklaruar se edhe më herët ka qenë e angazhuar në politikë, dhe kjo shumë vite më parë. Gjatë viteve 90’të thotë se ishte pjesë e partisë së parë shqiptare në Maqedoni, Partia për Prosporitet Demokratik. /gazetametro.net

1

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë